NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

TDMS Dosyasını Excel Formata Çevirmek

Merhaba Arkadaşlar,

Ben elimdeki TDMS dosyasının içinden seçtiğim sütunları adları ile beraber Excel'e aktarmak istiyorum. Her CHannel bir sayfa olacak şekilde bunları nasıl xls formatında kaydedebilirim?

Yasemin Barutçu
Electrical And Electronics Engineer
0 Kudos
Message 1 of 17
(6,460 Views)

Kullandığınız LV'de "Report Generation Toolkit" yüklü mü? Yani rapor oluşturma kütüphanesini açtığınızda HTML rapor oluşturmak dışında Word & Excel rapor oluşturma işlevleri var mı?

0 Kudos
Message 2 of 17
(6,458 Views)

Yasemin Hanım merhaba;

Genel hatlarıyla düşünülecek olunursa, TDMS Read fonksiyonu ile seçilen sütunlar (ki bunları seçmek de ayrı bir aşama) LabVIEW'de değişkenlere aktarılmalı, akabinde bu değişkenleri Write to Spreadsheet File fonksiyonları ile tablo şeklinde bir text dosyasına yazırmanız gerekecektir. Text dosyasında sütun başlarına header ekleme işlemi de zannedersem son aşama olarak düşünülebilir.

Report Generation Toolkit'le nasıl birşey olabileceğini tam kestiremiyorum. Acaba kolaylaştırılmış bir yolu var mıdır Zafer Bey ?

Kolaylıklar dilerim.

Candan

(Bay) Candan CANER
National Instruments Türkiye
0 Kudos
Message 3 of 17
(6,451 Views)

LabVIEW 2009 SP1 Report Generation Toolkit for Microsoft Office için baktığımda compatible değil diyor Zafer Bey.

2009 Sp1 ile kullanabileceğim alternatif bir şeyler var mıdır acaba?

http://www.ni.com/support/lv2009_sp1.htm

Yasemin Barutçu
0 Kudos
Message 4 of 17
(6,445 Views)

TDMS Read gibi fonksiyonlar bilgisayarda Excel'in olmasını gerekitiriyor değil mi?

Yasemin Barutçu
0 Kudos
Message 5 of 17
(6,444 Views)

Evet, öncelikle TDMS içindeki verileri LV ortamına almalısınız sonra Excel'e aktarmalısınız. Report Generation Toolkit sorunu varsa ActiveX kullanıp kendiniz hücre hücre yazacaksınız :S Ayrıca Office bilgisayarınızda kurulu olmalı ki ActiveX nesnesini oluşturup çağırabilesiniz.

0 Kudos
Message 6 of 17
(6,440 Views)

ActiveX için Excel'in kurulu olmasını gerektiriyor :S "ActiveX Event Callback for Excel.vi" örneğini açıp incelerseniz çağrıların nasıl yapıldığını görebilrisiniz. Daha önce VBA kullanmışsanız Excel nesnesinin alt nesnelerine (workbook, worksheet, cells, vb) hemen hemen aynı yöntemle erişiyorsunuz.

0 Kudos
Message 7 of 17
(6,437 Views)

Haha Smiley LOL çok ilginç Report Generation Toolkit için de Office gerekliliğinden bahsetmiş 🙂 Ne anladık bu işten 🙂

Report Generation Toolkit Readme

Öyleyse bu kütüphane de sadece ActiveX çağrıları yapan ve LV kullanıcısının çağrılarla uğraşmasını azaltan işlevlerden oluşuyor.

Gerçek Office dosyalama biçimini oluşturup bu işlemleri onun üzerinde gerçekleştirmiyor 😉

0 Kudos
Message 8 of 17
(6,434 Views)

Evet problemim de buydu. Ne kadar da setup dosyası oluştursam Excel istiyor bilgisayar da. Bu da benim için büyük bir sorun oluşturuyor. Bunu farklı yollardan nasıl yaparım bilemedim. Acaba Dökümanı farklı oluşturup ASCII kod ile uzantı değişimi yapmam mümkün olabilir mi?

Yasemin Barutçu
0 Kudos
Message 9 of 17
(6,432 Views)

Size naçizane tavsiyem metin olarak kaydedip uzantısını *.xls yapmanız. Eğer birkaç sütundan oluşan veriniz varsa ve amacınız bunu Excel'de açmaksa yeterli olacaktır.

Gerçek biçimlerle raporlama yapmak istiyorsanız da kendi biçimlerinizi oluşturun ve HTML olarak yayınlayın 😉

0 Kudos
Message 10 of 17
(6,430 Views)