From 04:00 PM CDT – 08:00 PM CDT (09:00 PM UTC – 01:00 AM UTC) Tuesday, April 16, ni.com will undergo system upgrades that may result in temporary service interruption.

We appreciate your patience as we improve our online experience.

NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Labview öğrenimi

labview i öğrenmeye karar verdim 1-2 robot düşünüyoruz malzemeleri yakında alacağız bende kodlamasına merak sardım ancak kaynak fazla bulamadım acaba nerden güzelce labview öğrenebilirim önerdiğiniz kaynak varmı ?

0 Kudos
Message 1 of 3
(5,025 Views)

Zor soru sordunuz 🙂

Eğitim veren yerler var (biz de veriyoruz, NI da veriyor, başka da var). Ancak bilinen kurslar (C mesela) gibi uzun süreli ve düşük maliyetli olmuyor. Genelde 3-5 gün süreli oluyor ve diğer kursların bir kuru hatta dahası maliyeti olabiliyor. Kaynak konusu ise biraz daha sıkıntılı. Yabancı/yerli kaynaklar da genllikle giriş seviyesinde ve kurslarda alabileceğinize benzer şekilde Labview ortamının tanıtılması ve temel kodlama seviyesinde oluyor.

Algoritma mantığına hakimseniz ve kodlama beceriniz varsa bir kurs ile yada kendi çabanızla Labview ortamını tanımanız bir kaç hafta sürecektir. Labview ile uzun süreli proje geliştirmek istiyorsanız giriş seviyesinin ardından hiç zaman kaybetmeden temel birkaç mimari öğrenmenizi tavsiye ederim. Bundan sonrası gelecektir. Bunlar dışında forumlara yazabilirsiniz yada küçük kod parçaları şeklinde oldukça fazla örnek bulabilirsiniz.

Neyi nereye koymanız, bir projeyi nasıl tasarlamanız, geliştirmeyi hangi mimariye göre yapmanız, vs noktasında meselenin boyutu değişiyor. Örneğin 10 yıldır Labview kullanıyorum ve hala öğrenmekteyim. Öğrendiğim ne varsa da kendi çabalarımla edinmek durumunda kaldım (maalesef). En baştan mimari ve tasarım eğitimi almış olsaydım tahminim 3-5 yıl kazancım olurdu.

Yani hedefiniz neyse ona göre bu işe yatırım yapmalısınız (maddi/manevi).

Message 2 of 3
(5,021 Views)

Merhaba,

LabVIEW’i online bir kaynaktan öğrenme konusundaki taleplerin neticesinde aşağıdaki linkte bulunan LabVIEW Öğreniyorum isimli kursumuzu yayına sunduk. Kurs, 26 videodan ve toplam 16 saatten oluşmaktadır.

https://www.udemy.com/labview-ogreniyorum/learn/v4/overview

Kurs, her dönem doktora öğrencilerine verdiğim LabVIEW Uygulamaları dersinin online kayıtlarından derlenmiştir. Katılımcının herhangi bir programlama geçmişinin olmadığı düşünülerek dersler şekillendirilmiştir. Bu kurs ile LabVIEW'in temel özelliklerini öğrenecek ve orta zorlukta VI'lar yazabileceksiniz. Kurs sonunda LabVIEW ile cihaz kontrolü konusunu öğrenmek için gerekli hazır bulunuşluk seviyesine ulaşmanız beklenmektedir. Kursun içeriği aşağıdaki gibidir. 

Prof. Dr. Ahmet Mavi

Dersin Adı                                                                                                                        Süresi (dakika)

1. LabVIEW nedir? 01                                                                                                    32:54
  2. LabVIEW nedir? 02                                                                                                    34:57
  3. Controls paleti ve subVI                                                                                         37:31
  4. Functions paleti ve For döngüsü                                                                         31:12
  5. For döngüsü, While döngüsü ve Shift register                                               43:30
  6. Timing fonksiyonları                                                                                                31:51
  7. For döngüsü ve Case yapısı                                                                                   36:28
  8. Case yapısı ve Select fonksiyonu                                                                        28:48
  9. Squence yapısı, Formula node ve Event yapısı                                               40:26
  10. Event yapısı                                                                                                               4:17
  11. Array 01                                                                                                                      43:17
  12. Array 02                                                                                                                      27:51
  13. Array 03                                                                                                                      36:21
  14. Alıştırma: Asal sayıları bulalım                                                                           22:30
  15. Array ve Cluster                                                                                                      42:57
  16. For döngüsü, Array ve Basamaklarına göre sayıları ayırma                     53:06
  17. Waveform Chart ve Waveform Graph                                                           52:45
  18. Express VI, Mixed Signal, XY Graph, Intensity Graph                                45:46
  19. 3D Graph                                                                                                                   21:08
  20. String 01                                                                                                                     35:40
  21. String 02                                                                                                                     66:38
  22. String 03 ve Property node                                                                                52:45
  23. String 04 ve Property node                                                                                23:22
  24. Dialogs ve File IO 01                                                                                               43:27
  25. File IO 02                                                                                                                    47:47
  26. File IO 03                                                                                                                    33:14

0 Kudos
Message 3 of 3
(2,978 Views)