NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Güç Üçgenini Çıkartma...

Solved!
Go to solution

Merhabalar, Ekte hazılamış olduğum VI var. Burda akım,gerilim ve akıma ait faz açısı bulunmaktadır. Bu değerlerden Aktif güç(P), Görünür Güç(S) ve Reaktif Güç(Q) güçlerini hesaplayabiliyorum fomülleri ise aktif güç için P=U(gerilim)*I(akım)*Cos(açı) , Görünür Güç için S=U*I ve Reaktif Güç içinse Q=U*I*Sin(açı) ile hesapladım buraya kadar sıkıntı yok ama ben bu üç güçe ait olan güç üçgenini çıkaramadım. Güç Üçgenini çıkartma konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

0 Kudos
Message 1 of 15
(7,198 Views)

güç üçgeni.jpg

Siz bu üç değeri de hesapladığınıza göre eksik olan nedir anlamadım. Güç üçgenini mi çizmek istiyorsunuz?

0 Kudos
Message 2 of 15
(7,197 Views)

grafikte güç üçgenini çizdirmek için.

0 Kudos
Message 3 of 15
(7,192 Views)

XY- Grafikte çizebilirsin kolayca.Şuan kullandığım bilgisayarda labview yok ama mantığı aşağıdaki örnekte verilmiştir.

http://forums.ni.com/t5/LabVIEW/How-to-select-a-set-of-points-in-a-xy-graph-contained-in-an-area/m-p...

Yasemin Barutçu
Electrical And Electronics Engineer
0 Kudos
Message 4 of 15
(7,188 Views)

ordan pek birşey anlamadım. Teşekkürler yardımcı olmaya çalıştığınız için. sahin

0 Kudos
Message 5 of 15
(7,185 Views)

Benim tavsiyem 2D Picture Control kullanmanız. Üçgenin her bir noktasının analitik düzlemde koordinatlarını çıkarın ve 2D picture control de bu noktalar arası çizgiler çizin.

0 Kudos
Message 6 of 15
(7,182 Views)

Bir örnek veriyorum ama örnekteki noktalar tamamen rastgele alınmıştır. Siz gerçek noktaları hesaplamalısınız.

2D pic control.png

Not : Bu denetimde orijin noktası sol üst köşedir ve aşağı yön x-y için pozitiftir. Koordinatları hesaplarken buna dikkat ediniz.

0 Kudos
Message 7 of 15
(7,180 Views)

Bu arada Yasemin Hanımın verdiği örneğe göz gezdirdim, bu sorunun tam olarak cevabı olmasa da tek kelime ile harika bir örnek işime yarayabilir 🙂

0 Kudos
Message 8 of 15
(7,177 Views)

Evet ben de yeniden inceledim örneği gerçekten düşündüğümden daha güzelmiş. Sizin örnek verdiğiniz picture palet fonksiyonları ile X-Y Graph da yerlerine oturtturuyor. Zamanım olursa istenilen trigonometrik şekil için uygulayacağım.

Yasemin Barutçu
Electrical And Electronics Engineer
0 Kudos
Message 9 of 15
(7,168 Views)

Merhabalar, 2D Picture Control ile üçgen çizilebiliyor.  Ama Güç üçgenini çizebilmek için Aşağıdaki resimde Şekil 1 deki gibi elimizde olan verileri çıkarabiliyoruz burdaki eksiklik ise 2D picture control de açı değeri girişi bulunmuyor. Şekil 1 deki S,P ve Q güçlerine baktığımızda aslında bir Dik Üçgen den oluşmaktadır ve bu dik üçgende hipotenüs S oluyor, S değeri ile P değeri arasında açı bulunmaktadır. Bu açının değişmesi S,P ve Q güçlerin değeri ve konumları değişmektedir. Yapılmak istenilen güç üçgeni Şekil 2 deki gibi...

guc_ucgeni.jpg

0 Kudos
Message 10 of 15
(7,156 Views)