NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Bir excel dosyasındaki değerleri labview de nasıl okuyabiliriz?

Solved!
Go to solution

Sorum konu başlığında.. Bir excel dosyasında bazı veriler var elimde. Bunu Labview de bir chart ile görüntülemek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

0 Kudos
Message 1 of 11
(5,174 Views)
Yardımcı olabilecek yok mu?
0 Kudos
Message 2 of 11
(5,123 Views)

3 temel çözüm mevcut.

1.Report Generation toolkit

2.ActiveX ile Office Object üzerinden erişebilirsiniz

3.NET ile Microsoft.Office.Interop üzerinden erişebilirsiniz Excel Object Model Overview

0 Kudos
Message 3 of 11
(5,114 Views)

.NET ile nasıl yapabileceğinize yol göstermesi için bir örnek ekliyorum. İşinizi tam olarak bilmediğimden temel düzeyde bir şey yazdım. İstediğinizle ilgili kapsamlı C# örneklerini "MSDN" yada "stackoverflow" da bulabilirsiniz. Sonra bunları Labview içerisinde .NET kütüphanesi ile çevirmeniz gerekli.

0 Kudos
Message 4 of 11
(5,109 Views)

Bu vi dan ne anlamam lazım acaba? Tam olarak ne ifade ediyor anlayamadım. Biraz izah edebilir misiniz.

0 Kudos
Message 5 of 11
(5,083 Views)
Solution
Accepted by topic author erensakarya

Excel yüklü bilgisayarda çalıştırırsanız Excel'i açıp bir çalışma kitabı ve bir çalışma sayfası ekliyor ve A1:B2 içeriğinin değerlerini okuyor.

Ancak örneğin asıl amacı .NET çağrıları ile EXCEL'e erişip hemen hemen her şeyi yapabileceğiniz göstermek. Siz benzer .NET fonksiyonları ile belli bir çalışma kitabını açıp içeriğini okuyacaksınız. Değerleri okuduktan sonra chart üzerinde göstermek nispeten kolay bir iş.

Yoğunluğum azaldığında bununla ilgili de bir örnek eklemeye çalışırım.

İyi geceler.

Not: Excel dosyasını dışarı CSV türü bir dosya olarak aktarak da Labview içerisinden okuyabilirsiniz. Ben Excel biçimli dosyayı değiştirmeden içeriği okumak istediğinizi düşündüm.

0 Kudos
Message 6 of 11
(5,073 Views)

Zafer Bey, teşekkür ederim yalnız ben c# kullanamıyorum. Haliyle "sihirli bir değnek" aramıyorum ama biraz daha temel seviyede bir çözüm lazım bana. 

0 Kudos
Message 7 of 11
(5,064 Views)

Aşağıdaki linkte bir çözüm bulabilirsiniz.

https://forums.ni.com/t5/LabVIEW/How-to-read-excel-file-in-LabVIEW/td-p/3244449

Feti Keskin

Message 8 of 11
(5,051 Views)
Solution
Accepted by topic author erensakarya

En hızlı çözüm Feti beyin de paylaştığı "Report Generation toolkit" kullanmak. Siteden demo olarak indirip deneyebilirsiniz.

LabVIEW Report Generation Toolkit for Microsoft Office

Bunun dışında Excel dosyasını csv olarak dışarı aktarırsanız LV içerisinden okunabilecek bir biçime dönüştürebilirsiniz.

Excel1.PNGExcel2.PNG

Excel3.PNG

Message 9 of 11
(5,044 Views)

Teşekkür ettim. Güzel bir açıklama olmuş

0 Kudos
Message 10 of 11
(5,027 Views)