NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

K2182 voltage

Selamlar,

Keithley 2182 nin ch1 kanalından voltaj ve ch2 kanalından sıcaklık ölçmeliyim. eklediğim vi da ch1 voltaj ölçümünde sorun yok ancak sıcaklık ölçerken ch1 e geçiyor, sonra ch2 ye geçiyor, SIM 0 olması gerekirken 296 K yazıyor. bir türlü düzeltemedim. Nerde yanlış yapıyorum acaba?

teşekkürler.

selamlar.

0 Kudos
Message 1 of 11
(6,314 Views)

Merhabalar,

Sorunuz yazılım mantığı ile ilgili mi yoksa cihaza özel birşeyler mi soruyorsunuz. Komutlarla ilgili soruyorsanız bu cihazı daha önce kullanan varsa inşaallah cevaplar. Yazılım mantığı ile ilgili soruyorsanız, eklediğiniz kodda dediğiniz durumun oluşmaması gerekli.

Kodun tümünü eklerseniz daha iyi inceleyebilirim.

0 Kudos
Message 2 of 11
(6,307 Views)

Selamlar,

Sorun yazılım ile ilgili, bi yerde göremediğim birşey var ama hala bulabilmiş değilim. yazılımın hepsini ekledim aslında. diğeri ise driver. onu da ekliyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim. Selamlar.

0 Kudos
Message 3 of 11
(6,305 Views)

Kodun yazılım mantığında bir sorun görünmüyor. Dikkatimi çeken bir kaç şey var. Sıcaklık ölçerken de, gerilim ölçerken de GPIB üzerinden kanal ayarı için gönderdiğiniz komut ": SENS:CHAN 2". Farklı kanaldan okuyorsanız burada CHAN 1, CHAN 2,.. gibi farklı kanallar yazması gerekmez mi? Diğeri ise işlem bitince cihaz üzerindeki işlemi sonlandırmıyorsunuz. Her seferinde RESET' le başlıyor olmanız bu durumda yeterli midir? Acaba portta daha önceden yazılmış veri mi kalıyor?

0 Kudos
Message 4 of 11
(6,301 Views)

Evet, farkettim CHAN 2 olayını. ama bu düzenlemelerden kaynaklı olsa gerek çünkü öğleden sonra ch1 ölçümlerini yaparken ch2 de, yani sıcaklık ta hata veriyordu. Sonlandırma işlemine gelince, haklısınız, ayrıca daha önce yazılmış veri kaldığı da doğrudur. Aslında bu da çözülmesi gereken durumlardan biri. Initialize edemedim bir türlü, ayrıca en sonda "Abort Trigering" yapıyorum. Bu işe yarar mı acaba?

0 Kudos
Message 5 of 11
(6,291 Views)

Eklediğiniz kod bir defa cihazla haberleşip sonlanıyor. Hangi koşul penceresinin çalışacağını ise "Channel 2182" kontrolü ile uygulama çalışmadan önce ayarlıyorsunuz. Bu uygulama parçasının ilk başta dediğiniz şekilde çalışmaması gerek. İsterseniz uygulamayı "GPIB Clear" gibi bir komutla sonlandırın, hatta başlarken de kullanabilirsiniz. CHAN 2 olan kısmı da düzeltin. Ayrıca uygulamadan çıkışta "Abort Triggering" ile cihaza tanımladığınız görevi de sonlandırın. Nihayetinde bence yazılımsal bir mantık hatasından öte kodlama ile ilgili bir sorununuz var.

0 Kudos
Message 6 of 11
(6,289 Views)

Söylediğiniz düzenlemeleri yaptım. GPIB clear başta ve sonda eklendi. Bir sorum daha olacak. aslında ben bu kodu alıp bir Flat döngüsü içine atacaktım. bu şekilde önce ch1 ve sonra da ch2 çalışacaktı. Bunun daha effektif başka bir yolu var mıdır, öneride bulunabilir misiniz?

teşekkürler.

0 Kudos
Message 7 of 11
(6,286 Views)

Cihazın tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum ama birbiriyle ilişkili ise aynı anda veri mantıklı olabilir. Ardışıl veri almakla ilgili bir zamanlama varsa ne olduğunu belirtmenizde iyi olur. Tamamen sizin istediğiniz anda alacaksa o zaman bambaşka bir yok izlemek gerekir 🙂

Öncelikle istediğiniz verileri alın sıralama yapmak kolay.

0 Kudos
Message 8 of 11
(6,284 Views)

Aslında ikiside olacak. Yani bir noktada benim istediğim anda 5-10 ölçüm alıp duracak, başka bir yerde de 5-10 dk sürekli ölçüm alacak. Başka bir yol olarak öneriniz var mıdır?

0 Kudos
Message 9 of 11
(6,278 Views)

İki kanaldan aynı anda veri okumak cihazın kabiliyeti ile ilgilidir. Bunun için GPIB komutları ile iki kanalı aynı anda ayarlayıp aynı adan veri almaya başlatmanız gerekir. Verdiğiniz komutlatı birleştirip birşeyler yapılır sanırım. Kanal biri gerilim için ayarlayıp kanal ikiyi sıcaklık için ayarlayın sonra cihaz üzerinde veri toplamayı başlatın. Bu şekilde olur sanırım ama yine de cihazla ilgili bir konu hangi komutları kullanmak gerek siz daha iyi bilirsiniz. Düşüncem öncelikle her bir kanaldan ayrı ayrı veri almayı sorunsuz halledin sonra aynı anda almanın yoluna bakılır.

Bu cihazı kullanan başka birileri varsa onlar daha iyi yardımcı olurlar bu konuda.

0 Kudos
Message 10 of 11
(6,275 Views)