NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

trafag basınç sensörü ile değer okuma

Solved!
Go to solution

Merhaba arkadaşlar

Bu konuda acil yardıma ihtiyacım var.

Trafag marka basınç sensörüm var.Ekte data sheeti gönderiyorum.(8253-83-2317-32-19-33 benimki)

Buna ait uygun female connector de mevcut o da ekte.Hazırladığım labview kodu da ekte ama bir türlü istediğim basınç bilgisini alamıyorum.Bazen saçma sapan negatif değerler veriyor.Ne denediysem olmadı, isyan edeceğim artık.

Lütfen yardım edin

Download All
0 Kudos
Message 1 of 30
(5,353 Views)

Kullandığınız veri toplama kartını belirtmemişsiniz. Ayrıca bağlantıyı nasıl yaptığınız hakkında da bir bilgi yok. Kişisel kanaatim 500 Ohm'luk bir sonlandırma direnci bağlayarak 4-20 mA olarak gelen veriyi 2-10V'a dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Standart bir DAQ kullanıyorsanız akım yerine gerilim değeri okumanız daha kolay olacaktır.

0 Kudos
Message 2 of 30
(5,342 Views)

Nı USB 6229 DAQ kullanıyorum. 470 ohm luk bir direnç bağladım ama -95 +45 aralığında saçma değerler veriyor.Nedeni ne olabilir?

0 Kudos
Message 3 of 30
(5,339 Views)

"Differential" bağlantı yaptınız değil mi? Gürültü mü alıyor acaba?

0 Kudos
Message 4 of 30
(5,332 Views)

evet differential bağlantı yaptım.kablo bağlantılarından emin olmak istiyorum.

Manualde

pin 1:positive power supply

pin 4:negative power supply

pin 3: output olarak yaptım.

outputun ucuna da 470 ohm direnç monte edip direkt ai6 kanalına koydum.DAQ'tan output çıkışını söktüm şimdi  -95 verdi sadece değer.

0 Kudos
Message 5 of 30
(5,330 Views)

İlk mailde göndermiş olduğum female connector de pinlerin renkleri var.

1=brown
2=white
3=blue
4=black şeklinde.

Benim basın sensörünün manualinde 
1= poss.supply
3=negative supply
4=earth/housing (bunun fiziksel anlamını bilmiyorum) 
Böyle gözüküyor.

Yukarıdaki bilgileri esas alarak. Yani brown kabloya 24 voltun + ucu blue kabloya - ucu şeklinde ve ampermetreyi seri bağlayıp ölçtüğümde 4 ma verdi bana.En azından şu aşamada power supply in + - uçlarını öğrenmiş oldum.Geri kalan white ya da black bunlardan biri de output diye tahmin ediyorum.Deneme yanılma yapacağım.
0 Kudos
Message 6 of 30
(5,327 Views)

Çıkış ucuna 470 ohm bağlayıp direncin diğer ucunu mu karta (seri olarak) girdiniz? Yoksa 470 ohm direnci çıkış ucu ile nötr arasına bağlayıp kartın girişine paralel olacak şekilde mi bağladınız?

0 Kudos
Message 7 of 30
(5,320 Views)

çıkış ucuna 470 ohm seri bağlayıp diğer ucunu daqa bağladım

0 Kudos
Message 8 of 30
(5,318 Views)
Solution
Accepted by topic author sgirgin

Öyle olmaması gerek. Direnci yük olacak şekilde bağlamalısınız. Yani çıkış ucu ile beslemenin negatif ucu arasına bağlayacaksınız.

Şöyle deneyin ve yazılımdan akım değil gerilim olarak okuyun... (Differential seçmeyi unutmayın)

DAQ Differential.png

0 Kudos
Message 9 of 30
(5,316 Views)

çok teşekkür ederim uğraşmışsınız.

benim daq ta ai8 çıkışı yok.ai0dan ai7ye kadar sonra ai16dan ai23e kadar.bir de block diagramımda ai0 olarak belirledim kanalı.2 kanalla çalışıp tek bir singal alabiliyor muyum?

ni usb 6229 daq modelim. bir de daq assistant kullanmadım kendi block diagramımı oluşturdum.

0 Kudos
Message 10 of 30
(5,309 Views)