NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

keithley 220 iletişim

Solved!
Go to solution

Merhabalar elimde bir adet Keithley 220 programmable current source var ve ben gpib ile bağlantı kurmak istiyorum fakat remote komutu cihaz ekranında aktif olmasına ragmen bir türlü istediğim akım değerini cihaz ekranında göremiyorum. Ne yapmam gerekiyor? 

0 Kudos
Message 1 of 7
(5,544 Views)
0 Kudos
Message 2 of 7
(5,540 Views)

daha önce driverı indirdim fakat içinde tek bir vi vardı ve bu vi da işime yaramadı. Yine de teşekkür ederim.

0 Kudos
Message 3 of 7
(5,530 Views)

Kullandigin VI yi bize gösterebilirmisin?

Abduelkerim

Sales
NI Germany
0 Kudos
Message 4 of 7
(5,526 Views)

Bu tür hallerde işe en basitten başlamak lazım.

NI MAX üzerinden cihaza SCPI komutlarını manuel olarak göndermeyi deneyin.

Şu linkte bu işlemi ayrıntılı olarak anlatıyor:

https://www.ni.com/gettingstarted/setuphardware/instrumentcontrol/gpibconnect.htm

"*IDN?" gibi standart komutlardan başlayın.

Bu komuta cevap olarak cihazın size kimlik bilgilerini göndermesi gerekir.

Eğer bu komutu başarıyla işlettiyseniz diğer işlevsel komutların da işletilememesi için bir neden olmaması gerekir.

Önce komutları NI MAX üzerinden deneyin.

(SCPI komutlarını öğrenmek için cihazın kullanıcı kitabını biraz karıştırmanız gerekecek)

Eğer komutlar bu şekilde çalışıyorsa uygulama içinden de çalışması beklenir.

Çalışmıyorsa sorun indirdiğiniz VI'da olmalıdır.

Kolaylıklar...

S. Eren BALCI
IMESTEK
0 Kudos
Message 5 of 7
(5,513 Views)
Solution
Accepted by topic author ahva

Belirttiğim linki Figure-4'e kadar aynen takip edin.

Bu aşamada, “Communicate with Instrument” düğmesine tıklayarak işleme devam edin.

VISA Test Panel eğer tecrübeniz yoksa biraz karmaşık gelebilir.

“Communicate with Instrument” seçtiğinizde daha basit bir ekran göreceksiniz.

Komutu metin alanına (tercihen büyük harflerle) yazıp Write düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Bazı komutlar tek yönlüdür. Cihaz bu komutlara yanıt olarak bir bilgi dönmez sadece komutun gereğini yapar.

Bazı komutlar da cihazın hemen cevap vermesini gerektirir (örnek: *IDN?).

Genelde ? ile biten komutlar cevap döndüren komutlardır ve cihazın yanıtını görebilmek için Read düğmesine tıklamanız gerekir.

Query düğmesi Write ve Read düğmelerine peş peşe tıklamanın işlevini yapar.

Örneğin, *IDN? yazıp Query'e tıklarsanız hem komutu gönderip hem de yanıtı okur ve yanıtı ekranda gösterir.

Eğer yanıt dönmeyeceği bir komut yazdığınız halde Query ya da Read yaparsanız program bir süre (default olarak 10 saniye) cihazdan yanıt bekler ve bu süre boyunca kullanıcı arayüzü hiç tepki vermez. 10 saniye sonunda ekranda timeout mesajını görürsünüz.

Bu durumla karşılaşırsanız panik olmayın 😉 10 saniyenin bitmesini bekleyin ve normal işleme devam edin.

Kolaylıklar...

S. Eren BALCI
IMESTEK
Message 6 of 7
(5,512 Views)

sayenizde problem çözüldü 🙂 çok teşekkür ederim.

0 Kudos
Message 7 of 7
(5,504 Views)