From Friday, April 19th (11:00 PM CDT) through Saturday, April 20th (2:00 PM CDT), 2024, ni.com will undergo system upgrades that may result in temporary service interruption.

We appreciate your patience as we improve our online experience.

NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Yeni Forum Açılması

Forum katılımcıları ve ülkemizdeki LV kullanımı arttıkça forumlarda görüyoruz ki sorular temel olmaktan çıkıp kapsamlı hale geliyor ve yazılımcılık yönünde ilerliyor. Son bir kaç başlıkta da sorunun çözümünden ziyade LV kısıtlamaları ve ipuçları üzerinde durarak forumu da biraz amacı dışında kullanmaya başladık 🙂

Candan ve Yasemin Hanım'ın da belirttiği son görüşlere baktığımda soru-cevap şeklinde ilerleyen bu forumum beklenenden kısa zamanda yetersiz kalmaya başladığını görüyoruz. Temel düşüncemiz (en azından benim düşüncem :)) ilave bir forum (Türkçe Forum altında NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar'a ilave) daha açılsın ve burada NI Developer Community gibi bir yapıda örnekler, çözümler, ipuçları, temel geliştirme teknikleri, vb gibi paylaşımlar olsun. Soru-cevap bu forumda devam ederken LV (NI donanım ve diğer yazılımlar da olabilir) ile uzun vadede çalışmaya devam edecek arkadaşlar diğer forumda bilgi paylaşsın. Hiç bir soru gelmeden sadece konular belirleyerek çeşitli çözümler verilsin.

Başlığı açıyorum ve bu konudaki görüşlere ve taleplere göre nasıl bir yol izlenebileceğine karar vermek "Candan" sana kalıyor 🙂

Message 1 of 10
(6,025 Views)

Zafer Bey merhaba;

Gidişat bu konuda bir an önce harekete geçmemizi gerektirecek gibi gözüküyor. Hem ana forum sayfamızın daha derli toplu olması hem de farklı konu gruplarına yönellik özelleşmiş paylaşım alanlarına sahip olmak için bu yönde alt forumlar oluşturmak makul bir yaklaşım.

Ancak Türkçe Forum altında daha farklı alt forumlar açılıp açılamayacağı konusunda bakalım webmaster'larımız ne diyecekler 🙂 

Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

Candan

(Bay) Candan CANER
National Instruments Türkiye
0 Kudos
Message 2 of 10
(6,007 Views)

Forum yapısına baktığımd,a alt forum açılmasından çok NI ile ilgili bölüm gibi forum açılmasına olanak tanıyor fakat türkçe için böyle bir şey yapmayı kabul ederler mi bilemem. 🙂 Umarım ederler ve daha düzenli ve sağlam bir şekilde forum gelişmiş olur.

Yasemin Barutçu
Electrical And Electronics Engineer
0 Kudos
Message 3 of 10
(6,001 Views)

@Candan

Gidişat bu konuda bir an önce harekete geçmemizi gerektirecek gibi gözüküyor. Hem ana forum sayfamızın daha derli toplu olması hem de farklı konu gruplarına yönellik özelleşmiş paylaşım alanlarına sahip olmak için bu yönde alt forumlar oluşturmak makul bir yaklaşım.

Ancak Türkçe Forum altında daha farklı alt forumlar açılıp açılamayacağı konusunda bakalım webmaster'larımız ne diyecekler :smileyhappy: 

Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

@No_Regrets

Forum yapısına baktığımda alt forum açılmasından çok NI ile ilgili bölüm gibi forum açılmasına olanak tanıyor fakat türkçe için böyle bir şey yapmayı kabul ederler mi bilemem. :smileyhappy: Umarım ederler ve daha düzenli ve sağlam bir şekilde forum gelişmiş olur.

Candan'ın cazibesine bakar bu iş. Hadi kardeşim sen bu işi yaparsın 🙂

0 Kudos
Message 4 of 10
(5,996 Views)

Yeni forum açılması ile ilgili bir gelişme yok sanırım Smiley Embarassed Ben daha ziyade bu konu ile ilgili yorum gelmemesine şaşırdım. Sadece Yasemin Hanım istekli görünüyor ve Candan da sağolsun yardım etmeye çalışıyor. Forumlarda en az 8-10 kişi etkin ve böyle bir çalışma için istekli olmalı ki yeni forumla ilgili birşeyler yapılabilsin. Yoksa kendimiz anlatıp kendimiz dinlememizin anlamı olmaz ve konular yorumlarla zenginleşmez hep tek taraflı fikirler olur.

Etkin forum katılımcılarından yorum bekliyorum 🙂

0 Kudos
Message 5 of 10
(5,980 Views)

Keşke daha fazla katılım olsa gerçekten de. Yazanlar da var ama sorunlar çözüldükten sonra foruma gereksinim duymuyorlar galiba.

Yasemin Barutçu
Electrical And Electronics Engineer
0 Kudos
Message 6 of 10
(5,973 Views)

Merhabalar, Zafer Beya katılıyorum çünkü forum çok fazla soru alıyor alınan sorular NI ürünleri ile ilgili değil genelde hep yazılım bölümünden sorular geliyor. Bende LV üzerinden çalışıyorum ama genelde sorularım hep yazılım üzürinden oluyor. Türkçe adı altında yeni bir forum açılması daha sağlıklı olur bana göre. 

0 Kudos
Message 7 of 10
(5,966 Views)

@ No_RegreTs

Keşke daha fazla katılım olsa gerçekten de. Yazanlar da var ama sorunlar çözüldükten sonra foruma gereksinim duymuyorlar galiba.

@ scavus

Merhabalar, Zafer Beya katılıyorum çünkü forum çok fazla soru alıyor alınan sorular NI ürünleri ile ilgili değil genelde hep yazılım bölümünden sorular geliyor. Bende LV üzerinden çalışıyorum ama genelde sorularım hep yazılım üzürinden oluyor. Türkçe adı altında yeni bir forum açılması daha sağlıklı olur bana göre.

Forum bu haliyle de mutlaka faydalı ama sizlerin de belirttiğiniz üzere "sor/cevap al/git" şeklinde ilerlliyor ve LV konusunda uzun süreli ve yazılımcılık kuralları çerçevesinde ilerlemek isteyenlere hitap etmiyor. Şu da bir gerçek ki Türkiye'de LV yazılımcılığı konusunda danışıp destek alabileceğimiz yetişmiş insan da pek yok. Yine de böyle bir forum açılması hepimizin fikirleriyle vereceği destek sayesinde yararlı olacak diye düşünüyorum. "NI Developer Community" oldukça zengin içerikli bir forum. Oradan konu başlıklarını ve yaklaşımları buraya taşır çözümleriz ve bize faydaları nasıl olur anlamaya çalışırız. Başka dillerde ilerlemiş arkadaşlar varsa o dillerdeki yaklaşımları da anlatırlar. Nihayetinde yazılımcılık konusu temelde her dilde aynı.

LV konusunda ilerlemek isteyen arkadaşlar fikirlerinizi ve desteklerinizi bekliyoruz. 

0 Kudos
Message 8 of 10
(5,961 Views)

Merhabalar;

Kısa bir süreliğine Türkçe foruma fazla zaman ayıramadım ve bu konuyu da bilerek sona saklamıştım.

Spesifik konulara yönelik üst düzey NI Discussion Forums benzeri çok kısımlı yapıda bir forumun Türkçe forum altına getirilmesi belki de uzun vadede en doğru yaklaşım olacaktır, ancak diğer dillerde (henüz) böyle bir örnek olduğunu göremedim. Ayrıca (henüz) Türkçe forumda yüklü bir dolaşıma da (bilgiyi üreten ve tüketen katılımcı sayıları açısından) sahip olmadığımızı düşünüyorum.

Zafer Bey'in bazı konu başlıklarında belirttiği üzere, spesifik konulara yönelik talepler, çok kısıtlı bir kullanıcı kitlesi tarafından geldiği düşünülürse, olası çok kısımlı bir Türkçe forumun oluşturulması, webmaster'larca bu aşamada kolayca kabul edilmeyebilecektir. Bu tip spesifik konuların "NI Develop Community" üzerinden User Group'lar vasıtasıyla yürütmek belki daha olumlu sonuç verebilir. Örneğin LVOOP Geliştiricileri için yenice bir grup oluşturdum; https://decibel.ni.com/content/groups/lvoop-turkey  web adresindedir ve sizlerin de değerli katılımlarınızı beklerim 🙂

Fakat yine de, Türkçe Forum'u (fazla abartmadan 🙂 ) 2-3 ana konu başlığına ayırmanın güzel bir adım olabileceğini düşünüyorum. Benim önerilerim şunlar:

1) NI Donanımları ile ilgili Tartışmalar

2) NI Yazılımları ile ilgili Tartışmalar

2,5) NI Ürünleri ile Yapılan Projeler ve Öneriler 

Sizlerin de bu konudaki düşüncelerinizi duymak isterim. 

Selamlar.

Candan

(Bay) Candan CANER
National Instruments Türkiye
0 Kudos
Message 9 of 10
(5,947 Views)

Forumların ayrılması fikrine kesinlikle katılıyorum, donanım ve yazılım ayrılmalı öncelikle. Son forum da geliştirici topluluğu "developer community" adı ile açılsın. Neticede ne firmalar ne de kişiler yaptıkları projeleri paylaşmak istemezler doğal olarak 🙂

Burada işi yönetecek kişiye "Candan'a" ciddi iş düşüyor 🙂 Öncelikle gelen soruların hangi forum adı altında olması gerektiğini kontrol ediyor olmalısın ki daha cevap gelmeden o konu doğru yerde ilerlesin. Geliştirici topluluğu ise asıl sıkıntı. Orada herkes başlık açamamalı ve amacı dışında yorum yapılmamalı. Çok temiz ve arayanın doğru bilgiye erişebileceği düzende olmalı.

Geliştirici kısmının NI Developer Community kadar özelleşmiş olmasını beklemiyordum zaten ama çeşitli alt gruplar oluşturulabilse, örnekler ve belgeler konularla ilişkilendirilebilse çok iyi olurdu. Hatta düzenleme (Edit) serbestisi olsa ve konu ile ilgili yeni bilgiler geldikçe düzenlemeye imkan olsa. Bunlar olmasa bile konu açılması ve bilgi eklenmesi kesinlikle iyi denetlenmeli 🙂

Kolay gelsin.

0 Kudos
Message 10 of 10
(5,942 Views)