NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Sürekli verilerde bölüm ortalamasini bulmak

Zafer bey, ilginiz ve zahmetiniz icin tekrar teskküer.

Evet haklisiniz, bu kadar kisa sürede bilgisayar ortaminda bilgi toplamak, pek de güvenilir olmasada 1. mecburuz 2. simdiye kadar sorun olmadi,

hatta bi ara 10ms´ye kadar da indik 😉

Evet, devir ve diger veriyi ayni Modül-NI9205 (giris 0-10V) ile topluyoruz, böylece 10kHz Modülün ortak frekansi.

Suanki ana programda bu alinan iki veriyi (devir ve basinc) bu 60ms icinde topluyor, islem yapiyor ve .txt data olarak HDye koyuyor!

Veri alimi ise söyle: devir gerilim olarak toplaniyor TTL 0-5V arasi ve burdaki impuls´lari sayiyoruz "rpm"e ceviyoruz, basinc bir pressure transducer üzerinden gerilim olarak 0-10V arasi toplaniyor ve "bar`"a ceviyoruz.

0 Kudos
Message 11 of 26
(3,009 Views)

Rica ederim,

Bilgisayar ortamında görünürde 1ms'ye kadar inebilirsiniz. Ciddi başka bir iş yükü yoksa 1ms'lik çevrimi bile yapabilir. Ama dediğim gibi pek de güvenilir sayılmaz 🙂

Baştan sona tüm verileri içeren kayıt dosyası paylaşırsanız bir örnek ekleyebilirim. (Basınç/Devir kayıt dosyası. "write to measurement file.vi" ile *.lvm uzantılı olursa okumak daha kolay olur.)

0 Kudos
Message 12 of 26
(3,005 Views)

asagida istemis oldugunuz yazilimi ve bir kayit dosyasi gönderiyorum.

Download All
0 Kudos
Message 13 of 26
(2,994 Views)

Konu daha iyi belirginleşti ve şimdiye kadar söylediğim hususların hepsi sıkıntı çıkarmış görünüyor 🙂

Sorunun ne olduğunu anladım ama çözüm için kafamda hala tam net bir şey belirmedi. Gördüğüm kadarıyla uygulamanızın alt yapısal sorunları var. 60ms mertebelerine inmek zorunda kalmanız da bundan kaynaklanıyor. Yerinizde olsam ilk olarak sürücü yerine enkoderden doğrudan bilgi alırdım (neticede sürücü de hız bilgisi için örnekleme yapıyor). Burada enkoder tetik/tur sayısını hesaplamak gerekir. Ölçüm ve enkoder hızı aynı mil üzerinden alınıyorsa (arada tahrik aktarma yoksa) en yüksek devrin mesela on katı esas alınarak enkoder seçilebilir. Sonra hızı enkoder tetiklerinden hesaplardım. Böylece her iki tetik arasındaki süreyi hesaplama imkanınız olacak ve devir hassasiyetiniz katlanacaktır. İki kanal veri toplama yapacağınız için bir kanaldan gelen enkoder tetiklerine karşılık basınç değerleriniz olacak ve buradan devir aralıklarını daha hassas hesaplayabileceksiniz 🙂

0 Kudos
Message 14 of 26
(2,982 Views)

Ben burda elde ettigimiz devir verisinin hepsini deyilde, sadece 50´ye kadar yükselmenin, her 5´lik paketinin ortalamasini bulmak ve kayda gecmek istiyorum!

Tabi ayni islemi basinc icin de yapabiliriz.

Daha acemi oldugum icin, acikcasi söylediklerinizden pek birsey anlayamadim.

0 Kudos
Message 15 of 26
(2,978 Views)

İsteğinizi de anladım ama dikkat ederseniz hız bilgisi bile nerdeyse 0,8 devir/dk olacak kadar kaba. Bu hassasiyetle istediğiniz geçişleri aynı derecede kaba bulabilirsiniz. Müsait olursam akşam bir örnek eklemeye çalışacağım...

0 Kudos
Message 16 of 26
(2,975 Views)

haklisiniz, programmi modifiye ederken ufak hatalar yapmisim,

ya main_motor programini 60ms bekletecegim (wait), yada init programi ile main programmini tek program haline getirecegim,

ki 60ms saniyelik veri alimini tutabiliyim.

bu arada enkoderden dogrudan bilgi almak zor, verileri bizim ana programmizda ki sürücü´den almak zorundayim,

tetik/tur sayisini hesaplamak daha da zor, cünkü drive unit´nin TTL sinyali cokda temiz deyil, yani sinyal baya bozuk gelebiliyor. 

zahmet olacak ama bir örnek eklerseniz, cok sevinirim.

saygi ve selmalar

0 Kudos
Message 17 of 26
(2,964 Views)

Merhaba,

Cevaplamam biraz uzun sürdü kusura bakmayın. Hem başka işlerim vardı hem de ekleyeceğim örnek tam olarak sizin sisteminize benzemeyeceği için işinize yarayabilecek birşeyler çıkarmak uzun sürdü.

Umarım bir fikir verebilir. Ancak daha önceden söylediğim gibi alt yapıda değişiklik yapmanız gerekecek.

NOT : "rar" uzantısı sorun çıkardığı için dosya uzantısını "txt" yaptım. Uzantıyı "rar" yaparak içeriğe erişebilirsiniz.

filtre.png

0 Kudos
Message 18 of 26
(2,899 Views)

Nedemek, rica ederim.

Bende ancak bu hafta inceleye bilirim, alt yapaya gelirsek biraz daha kafa yormam gerekiyor herhalde. 🙂

0 Kudos
Message 19 of 26
(2,889 Views)

Zafer Bey,

cok zahmet etmissiniz, extra rpm signalinide üretmissiniz, saolun, ellerinze saglik. Yalniz ben main programini yani 5´lik ortalama islemini cözemedim?  

0 Kudos
Message 20 of 26
(2,833 Views)