From Friday, April 19th (11:00 PM CDT) through Saturday, April 20th (2:00 PM CDT), 2024, ni.com will undergo system upgrades that may result in temporary service interruption.

We appreciate your patience as we improve our online experience.

NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

RS485 Modbus ile iletişim

Basit bir fonksiyon ile değer okumaya çalışıyorum fakat başarılı olamıyorum. timeout error alıyorum.

Acaba fonksiyon seçiminde mi yanlış yapıyorum?

Yasemin Barutçu
Electrical And Electronics Engineer
0 Kudos
Message 11 of 32
(3,556 Views)

Herkese merhaba,

Yaptığınız uygulamayı Labview 8.5 formatında kaydeder yada resmini koyabilirseniz bende yardımcı olabilirim.

İyi çalışmalar

Mehmet SARIKOÇ
Proje Geliştirme Müdürü / Project Development Manager

PEKS Otomasyon Elektrik Elektronik Makine San. Tic. Ltd. Şti.

0 Kudos
Message 12 of 32
(3,551 Views)

Özür dilerim, resmi görmemişim. İnceleyip geri döneceğim.

0 Kudos
Message 13 of 32
(3,547 Views)

Resmi ekte mevcuttur zaten. Ektede yeni bir vi oluşturdum pc değiştirdiğimden dolayı 8,5 kaydettim.

Yasemin Barutçu
0 Kudos
Message 14 of 32
(3,544 Views)

O kütüphanede örnekler var, master ve slave olarak ayrı ayrı verilmiş. Doğrudan onları denediniz mi?

İlk haberleşme ayarlarında, adreslemelerde biraz uğraştırabilir. O noktayı aştığınızda kolay olacak sanırım.

0 Kudos
Message 15 of 32
(3,539 Views)

Denedim timeout error alıyorum tekrardan. Galiba ben pek mantığını kavrayamadım. Şimdi manual den baktığımda standart frame aşağıdaki gibi.

frame.jpg

Ben sanki dizi halinde bu frame i yollayacağımı düşünüyordum fonksiyonda. Ama başlangıç adresini ayrı vs girmem gerekiyor bu fonksiyonlarla, yanlış mıyım?

Bunları paket halinde ;

Slave adres : 0x05

Code(Read için) : 3

Başlangıç adresi : C550

Data : 4 word diyelim

CRC bunlara göre 156C.

"0005 0003 C550 0004 156C" olmaz mı? 

Yasemin Barutçu
0 Kudos
Message 16 of 32
(3,532 Views)

Bu mantığa yorum yapmamız pek mümkün değil. Karşıdaki cihaz modbus üzerine kurulmuş özel bir haberleşme yapısı kullanıyorsa cihazın komut kümesini çözmek gerekir. Verdiğiniz sıraya göre kurduğunuz mantık doğru (cihaz word uzunluklu veriler istiyorsa) ama aradaki ayraçlar boşluk mu olacak, CRC'nin hesabı nasıldır, bu komutlar tek dizi halinde mi yollanmalı, vb bunu tüm olasılıkları deneyip anlayabilirsiniz. Ayrıca cihazın komut yapısını iyice çözmek gerekir.

0 Kudos
Message 17 of 32
(3,527 Views)

Ekte bir zamanlar yapmış olduğum bir uygulamadan çalışan bir örnek var. Parametrelerini değiştirip kullanabilirsiniz.

Modbus Library içerisinde "MB Serial Slave Demon.vi" adında bir vi var onuda aynı klasöre kopyalamanız gerekiyor.

Umarım işinizi görür.

Sizin gönderdiğiniz vi 9.0 versiyonunda olduğu için açamadım.

İyi çalışmalar

Mehmet SARIKOÇ

0 Kudos
Message 18 of 32
(3,525 Views)

Peki böyle olduğunu varsayarak bu fonksiyonların kullanımını tartışsak olur mu? Çünkü böyle bir dizgi göndermesini sağlamıyor bu fonksiyonlar. 

Yasemin Barutçu
0 Kudos
Message 19 of 32
(3,524 Views)

Benim gönderdiğim sadece basit haberleşme için, bunun yanında Zafer Beyin bahsettiği konularıda dikkate almanız gerekir.

0 Kudos
Message 20 of 32
(3,520 Views)