NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Grafik Altında ki Kısmı tarama ve Alanı Hesaplama

İyi günler. Herhangi 2 grafik arasında yada altında kalan alanı nasıl tarayıp hesaplatabilirim?

Örneğin sinx ve cosx arasında kalan alanı taratıp hesaplatmak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

0 Kudos
Message 1 of 8
(19,956 Views)

Merhaba Kerem,

Herhangi bir fonksiyonun "altında kalan alan" integral hesabının konusudur.

sinx ve cosx örneğinde ise, bulmak istediğin alana göre (cosx - sinx), (sinx - cosx) ya da |cosx - sinx| fonksiyonlarından birinin integralini hesaplatman gerekir.

İntegral bilgisayarlarda elbette ayrık ("Riemann sum" formülü benzeri) yöntemlerle hesaplanır.

Yani integral alınacak bölge belirli sayıda parçaya bölünür (delta x) ve her parça bir dikdörtgen (eni delta x boyu f(x)) olarak yakınsanarak dikdörtgenlerin alanı toplanır.

Ne kadar küçük delta x'lere bölünürse o kadar doğru sonuç bulunur ama işlem de o kadar uzun sürer.

Bu işlem için oturup kod yazmaya gerek yoktur. Hangi programlama ortamını kullanmadığını bilmiyorum ama eminim integral alan bir kütüphanesi vardır.

Grafikte alan taratmak ise tamamen farkı bir konu. Onu da siz biraz daha ayrıntılara girdikten sonra tartışalım 🙂

S. Eren BALCI
IMESTEK
0 Kudos
Message 2 of 8
(19,948 Views)
Kerem Bey Merhabalar,

Labview de Mathematics fonksiyonlari altindaki integral fonksiyonu ile bu istediklerinizi yapabilirsiniz. Integral fonksiyonunun helpinde bu fonksiyonun parametreleri ile ilgili bilgiler mevcut. Sizler bir bakın takildiginiz bir yer olursa tekrardan beraber bakabiliriz.

Saygılarımla...
Himmet GENCER
Software Development Coordinator at TDG
himmetgencer@gmail.com

View Himmet Gencer's profile on LinkedIn

View on Instagram
0 Kudos
Message 3 of 8
(19,933 Views)

Selamlar. Sanırım alan integre etme kısmı tamam.

Ekteki dosyada oluşan toplam alan neden tam olarak sıfır olmadı orasını anlamadım. Ayrıca grafiklerin altında kalan kısımlar ve çemberin içerisinin nasıl taranacağı konusunu anlatırmısınız.

Teşekkür Ederim.

0 Kudos
Message 4 of 8
(19,910 Views)

Kerem Merhabalar,

Toplam alan aslında sıfıra çok yakın bir değer. Senin gösterimin seni yanılttı sanırım.(Noktadan sonra 17 basamağa bakıyorsun.)

Saygılarımla..

Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 5 of 8
(19,854 Views)

Kerem Merhabalar,

Grafik altında kalan alan hesaplaması için Mathematics->Quadrature fonksiyonunu incelemeni tavsiye ederim. Hatta Help'ine girersen en altında "Vi reference based Quadrature" adlı example var .Bunu incelersen senin için yararlı olacaktır.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 6 of 8
(19,852 Views)

Himmet Bey ilginiz için teşekkür ederim. Şuan için alan alma kısmında sorun yaşamıyorum ama alanı tarata konusunda ise

http://forums.ni.com/t5/LabVIEW/Mark-Under-Graph-Line-graph-area/m-p/2877792/highlight/true#M836784

Bu linkten sorunumun çözümüne ulaşmış bulunuyorum.

Tekrardan teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

0 Kudos
Message 7 of 8
(19,845 Views)

Ne demek kolay gelsin çözülmesine sevindim.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 8 of 8
(19,837 Views)