From Friday, April 19th (11:00 PM CDT) through Saturday, April 20th (2:00 PM CDT), 2024, ni.com will undergo system upgrades that may result in temporary service interruption.

We appreciate your patience as we improve our online experience.

NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Gabor Filtresi

Solved!
Go to solution

Elimde bulunan bir veriye ( matris ) gabor filtresi uygulamak isityorum. IMAQ vs. kullanmayarak bunu nasıl uygulayabilirim? 

İyi çalışmalar.

0 Kudos
Message 1 of 3
(5,767 Views)

Merhabalar;

Gabor filtresinin aynı isim altında hazır bir uygulaması olduğundan süpheliyim. Ancak, http://en.wikipedia.org/wiki/Gabor_filter sayfasında tanımlanan kullanım amacına benzer işlemler için, sizin de belirttiğiniz üzere LabVIEW'in görüntü işleme eklenti paketi olan Vision Development Module beraberinde gelen görüntü işlemeye yönelik filtreler içersinde bulunan IMAQ Edge Detection fonksiyonu bu amaca uygun sonuçlar üretecektir. Zannedersem bu konuda Zafer Bey'in  tecrübelerinden de yaralanabiliriz 🙂

Yine aynı Wikipedia sayfasının sonlarında örnek verilen Matlab® kodunu elemental LabVIEW fonksiyonlarını ya da Mathscript Node'larını kullanarak LabVIEW'de gerçekleştirebilirsiniz.

Acaba bu fonksiyonu ne tür bir amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz ?

IMAQ fonksiyon paletini kullanmak istemediğinizden dolayı LabVIEW'de görüntü işlemeye yönelik bir uygulama yapmaya çalıştığınızı zannetmiyorum. Veri işlemeye yönelik de bu filtrenin ne tip bir faydası olabileceğini tam anlamıyla kestiremiyorum. Öte yandan aynı kişinin bulmuş olduğu Gabor Transform fonksiyonları ise veri toplama ve işlemeye daha yakın amaçlarda kullanılabilir gibi gözüküyorlar ve de bunların LabVIEW'de hazır uyarlaması mevcuttur.

Kolaylıklar dilerim.

Candan

(Bay) Candan CANER
National Instruments Türkiye
Message 2 of 3
(5,766 Views)
Solution
Accepted by oisleyen

Candan gayet detaylı anlatmış. Wikipedia'da verilen fonksiyonu script kod olarak yazıp bir alt fonksiyon (Sub VI) yapabilirsiniz. Aşağıda bununla ilgili cevap verilmiş.

Machine Vision/Gabor Filter

Message 3 of 3
(5,757 Views)