NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Excel ve Notdefterindeki Verilerden Dalga Olusturma ve Osiloskop İle Labview Baglantısı

Solved!
Go to solution

Ama Bir Kaç Sorunla Daha Karşılaştım Size Madde Madde Belirterek Yardımınızı Rica Ediyorum...

1. Excel deki Sayıları Okuyarak Bir Dalga Oluşturmayı Denedim Başaramadım.. Halbuki Okudugum Bildilere Göre Çalışması Lazımdı Ekte Sizede Yolluyorum Acaba Hatam Nerede Bakma İmkanınız Varmı ..

2. Not Defterin deki Sayıları Okuyarak Bir Dalga Oluşturmayı Denedim Yine Olmadı Bakma İmkanınız Varsa..

3. Osiloskop İle Pc Baglantısı Nasıl Oluyor ve Hangi Kartla Buna İmkan Sağlayabiliriz. Öneridiğiniz   VTK 1050 Veri Toplama Kartı Bu Kart İstedimiz İmkanı Sağlamıyor Anladıgım Kadarıyla Bu Kart Osiloskop Mantıgıyla Çalısıyor Ama Bizim İstediğimiz Osiloskop İle Baglantı Kurması Osiloskoptaki Bilgileri Pc Aktarımı veya Pc deki Bilgilerin Osiloskoba Aktarılması ??

Eger Bakma İmkanınız Yoksa Olumlu veya Olumsuz Bir Yanıt Yollarsanız Çok Mutlu Ederseniz Saygılar...

3 Dosya Ekleme İmkanı Oldugundan Not Defterinde Yazan Sayıları Aşagıya Yazıyorum...

Not defteri :

0       0,0000025
0,1     0,005359815
0,15    0,040242879
0,2     0,297995799
0,25    2,202546579
0,3     16,27537914
0,35    120,2603284
0,4     888,6109521
0,45    6565,996814
0,5     48516,51944

Download All
0 Kudos
Message 1 of 13
(7,486 Views)

Osiloskop ile varsa GPIB üzerinden haberleşip değerleri LV'e aktarabilirsiniz.

Eklediğiniz verilerde iki sütun var ilki zaman ikincisi ölçülen değer midir? Öyleyse 0,05 için ölçümü yazmamışsınız. Ben 0 anı için ölçümün değerini 0 alıp 0,05 zamanı için  0,0000025 değerini kabul ediyorum ve 0,05 sn olarak örnekleme aralığını kabul ediyorum.

waveform.png

0 Kudos
Message 2 of 13
(7,479 Views)

Teşekkürler Yardımın İçin Bu Benim Bitirme Tezim Elimden Geldigince Birşeyler Yapmaya Çalışıyorum Program Hakkında Benimde Fazla Bir Bilgim yok ama Elimden Geldigince Aşagıdakini Yaptım Bence Array Kısmında Sorun var Çünkü 2 Kısmı Okumuyor Ondan Çizmiyor ??? Nasıl Düzeltecem Hatam Nerede ?? Ekletilerede .vi uzantılı proje dosyalarına ekledim ...

panel.JPG

diyagram.JPG

Download All
0 Kudos
Message 3 of 13
(7,475 Views)

Sorun sütunlar arasındaki boşluğun gerçek boşluklardan oluşması. LV varsayılan sütun ayracı olarak sekme (tab) kullanır. Tüm satırlada veriler arasındaki boşlukları siliniz ve yerlerine bir sekme ekleyiniz.

Sütun Ayracı Sekme.png

0 Kudos
Message 4 of 13
(7,469 Views)

Çok Teşekkür Ewet Haklısınız Oradaki Hata Oymuş Tab a bırakılan boşlukmuş bir yıl deneme yapsam bulamazdım :))

ama hala grafik çizemedim ?? nedenini anlıyamadım

panel.JPG

diyagram.JPG

diyagram damı bir hata var ?? nerede ne hatası yapıyorum ?? Eklentiyi Ekledim Bakabilirmisiniz ??

0 Kudos
Message 5 of 13
(7,463 Views)

Grafiği yukarıda verdiğim örnek gibi dalga biçimi (waveform) oluşturup yaparsanız en iyisi. Yada XY grafik kullanıp oluşturabilirsiniz.

XY Graph.png

0 Kudos
Message 6 of 13
(7,456 Views)

Proje Olarak Yollama İmkanınız Varmı Çünkü O Turuncu Kutuları Nasıl Yaptınız Bulamadım ... Ama Benim Amacım Notdefterindeki veya Excell deki verileri okutmak  ???

0 Kudos
Message 7 of 13
(7,443 Views)
Solution
Accepted by topic author excel ve not defterindeki verilerden dal

Excelden veri okutmak için ActiveX kullanmanız gerekcek, onu burada açıklamak biraz karmaşık olacaktır. Not defterini kullanın ve sütunlar arasında varsayılan olarak sekme ayracı (farklı ayraç kullanılabilir ama siz varsayılanı kullanın) kullanın.

Sorunuzu iki parçaya bölmek (dosyadan okumak ve XY grafikte göstermek) için iki ayrı resim eklemiştim, yapmanız gereken bunları birleştirmek 🙂

Veri Oku XY Grafikte Ciz.png

Turuncu kutular olarak bahsettiğiniz sabit iki boyutlu noktalı sayı dizisi. Oluşturmak için kodlamada diziler (Array) paletinden dizi sabiti (Array Constant) alın. İçine sayısal (Numeric) paletten DBL sayısal sabit (DBL Numeric Constant) sürükleyip bırakın. Oluşan dizi tek boyutlu olacaktır. Üzerinde sağ tıklayıp boyut ekle (add dimension) diyebilirsiniz ya da soldaki boyut göstergesini (sol üst kenara ekli küçük kutucuk) tutup bir alta çekip genişletebilirsiniz 🙂

Bir de şunu ekleyeyim. Ön panelde dizi içeriğine bakarsanız virgülden sonra üç basamak göreceksiniz. Aslında bu sadece gösterge olup, okunan içeriğin virgülden sonraki hassasiyetini asıl belirleyen dosyadan okumak için kullandığımız işlevin kendisidir (Read From Spreadsheet File.vi). Üzerine gelip bağlantı noktalarına bakarsanız "format (%.3f)" olan bağlantı varsayılan olarak virgülden sonra 3 basamak okuyor demektir. Oraya sabit metin kutu oluşturup "%.6f" derseniz virgülden sonra 6 basamak okuyacaktır.

Kolay gelsin.

0 Kudos
Message 8 of 13
(7,438 Views)

Çok Teşekkür Başardım 🙂 Ama Hocam Daha Sana Çok Sorum Olacak Tekrardan Çok Teşekkür ...

0 Kudos
Message 9 of 13
(7,430 Views)

Son Sorum Osiloskop ile LabWIEV Arasındaki Baglantı Hangi Kartla Oluyor En Uygun ve Nasıl Oluyor Bunlar Hakkında Bilginiz veya Döküman varmı Elinizde ?? ( Yani Osiloskoptan Bilgisayardan veri okumak veya veri yollamak )

0 Kudos
Message 10 of 13
(7,426 Views)