NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Error-200022 occured at DAQmx Control Task

Merhabalar,

Aynı modülle ait analog inputlardan aynı anda değer okumaya çalışıyorum fakat ekte size gönderdiğim gibi hata ile karşılaşıyorum. 

Tek modül kullanarak 2 analog input çıkışından 5V alıp kendi oluşturduğum blok diagramlarda çıkışları 24V ve 15 V görmek istiyorum. Yapmış olduğum block diagramı da ekte gönderiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Not: Şase cDAQ9171

Modül NI9205

Saygılarımla,

Serbay Özkan

Download All
0 Kudos
Message 1 of 16
(4,537 Views)

Her iki okuma işlemini sırayla yaparsanız probleminiz ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Ekten düzeltilmiş haline ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
Software Development Coordinator at TDG
himmetgencer@gmail.com

View Himmet Gencer's profile on LinkedIn

View on Instagram
0 Kudos
Message 2 of 16
(4,533 Views)

Diğer olasılık ise "Measurement I/O->NI-DAQmx" kütüphanesini kullanarak tek bir görev (task) oluşturup iki okumayı aynı görevde yapmanız. Bununla ilgili örnekler kütüphanede mevcut. Mesela; "Analog Input - Voltage and Thermocouple in a Single Task.vi"

Açıklama;

Bu hatanın temel nedeni donanıma yüklediğiniz görevin donanımı meşgule alması ve başka bir görev tanımlanmasına müsade etmemesidir. Yani analog giriş okuma göreviniz bir anda ancak bir tane olabilir. Kart eş zamanlı (simultane) okuma yapamıyorsa üzerinde tek bir ADC bulunması sebebiyle her kanalı tek bir görev altında anahtarlama yaparak okumaktadır. Bunu aşmak için ya eş zamanlı (çoklu ADC olan) okuma yapan bir kart kullanabilirsiniz yada okumak istediğiniz kanalları aynı görevde tanımlarsınız.

Sayısal girişler/çıkışlar (DIO) bundan farklı olarak ayrıca bir görev altında tanımlanabilir. Analog çıkışlar da bu şekildedir.

0 Kudos
Message 3 of 16
(4,527 Views)

Öncelikle kısa zamanda dönüş yapıp sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim. 

Fakat benim kullandığım Labview versiyonu 11.0 olup, bana önerdiğiniz örneği ve düzenleyip göndermiş olduğunuz dosyayı açamamaktayım.

Sizin için de sakıncası yoksa bana gönderdğiniz dosyaları tekrar bu formatta gönderme imkanınız var mı?

Ayrıca atmış olduğunuz cevaba göre okumak istediğim kanalları aynı görevde tanımlamaya çalışacağım bu yüzden bununla ilgii örnek gönderebilirseniz sevinirim.

Saygılarımla,

Serbay Özkan

0 Kudos
Message 4 of 16
(4,514 Views)

Örnekler "Labview Örnekler Kütüphanesinde" mevcut.

Help->Find Examples... (tıklayın)

Açılan pencerede arama (Search) kısmına "DAQmx" yazıp çift tıklayın. Sağdaki örneklerden  "Analog Input - Voltage and Thermocouple in a Single Task.vi" açıp inceleyebilirsiniz. Diğer örneklere de bakarsanız yardımcı olacaktır.

İyi günler.

0 Kudos
Message 5 of 16
(4,508 Views)

Merhabalar ekten 2011 versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 6 of 16
(4,498 Views)

Merhaba Himmet Bey,

Sanırım sizin gönderdiğiniz dosya formatı 13.0 versiyonuna uyumlu. Mümkünse 11.0 versiyonu için tekrar gönderebilir misiniz?

Saygılarımla,

Serbay Özkan  

0 Kudos
Message 7 of 16
(4,491 Views)

Sanırım biraz önce bir sıkıntı oluştu tekrardan yolluyorum.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 8 of 16
(4,486 Views)

Zafer Bey Merhaba,

Dediğiniz örneklere baktım ve kendi projem için düzenlemeler yaptım. Fakat fiziksel kanalları tanımlarken bir sorunla karşılaştım. 

Bu sorunu düzeltmem için önerebileceğiniz bir şey var mı?

İlgli resim ve projeyi ekte bulabilirsiniz. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Serbay Özkan 

Download All
0 Kudos
Message 9 of 16
(4,470 Views)

Himmet Bey Merhaba,

İlginiz için teşekkür ederim, göndermiş olduğunuz dosyayı aldım.

"Flat Sequence" yapısını denediğimizde iki farklı çıkışı aynı input değerinden alarak sırayla bu çıkışları veriyor.  

Farklı iki input çıkışından değerleri alıp ona göre işlem yapmak için önerebileceğiniz bir çözüm yolu var mı?

Saygılarımla,

Serbay Özkan  

0 Kudos
Message 10 of 16
(4,466 Views)