NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Compact Rio RS485 Haberleşmesi Hakkında (Motor Sürücü-CompactRIO)

Arkadaşlar herkese merhaba,

Daha öncede konu açmıştım fakat maalesef çözüm bulamadım.

Sorun şöyledir.

1. Yaptığım labview projesinde fpga altyapısı ve real time app kullanmaktayım.

2.Motor sürücüsü ABB ACS800 dür ve üzerinde RMBA(Modbus Modülü) bulunmaktadır ve direk RS485 çıkışı vermektedir.

3.CompactRIO üzerindeki RS485 pinoutlarına bakarak CompactRIO'ya direk bağlantı yaptım.Data+,Data- ve GND olmak üzere.

4.Yaptığım sistemde masaüstü bilgisayar bulunmamaktadır dolayısıyla direk compactrio-abb acs800 motor sürücüsü arası haberleşme sağlamak istiyorum. Dolayısıyla Modbus Serial Seçtiğimde Haberleşmek için COM kaç seçmem gerekiyor bilmiyorum.

5.CompactRIO Modbus RTU destekliyor ve I/O Server yarattığımda rtu seçiyorum baudrate,parity,stop bits hepsi eşit olmasına rağmen COM ne seçeceğimi bilmediğim için haberleşme sağlanmıyor.

6.Ekstra olarak Adres kısmı var oradaki adresle ABB ACS800 parametrelerinden Modbus parametrelerine girdiğimde station number 1 yazıyor ve bende

adres kısmına compactrio üzerinde 1 yazıyorum.

Bunlara rağmen haberleşme maalesef sağlanamıyor. Çözümü bilen varsa yardım ederseniz çok sevinirim.

Saygılarımla

Download All
0 Kudos
Message 1 of 4
(3,778 Views)

NI-Max kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

NI-Max üzerinde Crio nuzu ve buna bağlı diğer cihazlarınızı yapılandırın.

Bunları yapılandırdıktan sonra NI-Max tarafından tanımlanan adresleri kullanın sorununuz çözülecektir. 

0 Kudos
Message 2 of 4
(3,771 Views)

Biraz açabilirmisiniz cevabı NI-MAX kullanıyorum ama Remote Control'e girdiğimde CompactRIO'nun adresini yada ip'sini göremiyorum maalesef. Daha açıklayıcı olursa sevinirim.

0 Kudos
Message 3 of 4
(3,768 Views)

Muhtemelen sorununuzun sebebide burada. IP ile proje dosyanızdan bağlanabildiğiniz cihazınızı Max ile göremiyorsunuz.

Şöyle yapın (bu bilgisayarda NI ürünleri yüklü olmadığı için görsel ekleyemiyorum çözemezseniz yarın ekleyebilirim)

Öncelikle Crio'nuzu NI-Max'ile eşleştirin (burada crio otomatik gelmiyorsa manuel girin IP bilgilerini, eğer cihaz yinede görünmüyorsa Ethernet ayarlarınızdan kendi IP nizi Crio ile aynı ağ alt geçidine tanımlayın. (Örneğin Crionun IP'sini 192.168.1.11 yapın kendi bilgisayarınızınkini 192.168.1.10 ağ alt geçidinide 192.168.1.1 yapın güvenlik duvarı vs. kapatın bunları yaparken) detaylı kaynak NI sitesinden bulabilirsiniz).

Max içerisinde Crio yu bulduktan sonra yine MAx ile Crio ve motor sürücünüzü eşleştireceksiniz. Burada da Crio altında motor sürücünüzü yine otomotik taratın eğer listelenmiyorsa el ile kendiniz girin (bu konuda birçok ürünün datasheetinde fabrika çıkış değerleri vardır. Onları baz alın) Sonuç itibariyle NI-Max üzerinde 2 cihazınızıda gördükten sonra bunlarla yazacağınız programda VISA üzerinden iletişim kurabileceksiniz.

Çok uzun oldu. Ama dediğim gibi bu bilgisayarda ancak yazabiliyorum.

Deneyin eğer olmaz ise tekrar buradan  NI-,Max fotolarınızı ekleyin öyle devam edelim.

İyi Çalışmalar.

0 Kudos
Message 4 of 4
(3,761 Views)