From Friday, April 19th (11:00 PM CDT) through Saturday, April 20th (2:00 PM CDT), 2024, ni.com will undergo system upgrades that may result in temporary service interruption.

We appreciate your patience as we improve our online experience.

NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Case structure içerisinde While döngüsü kullanma problemi ??

Herkese merhabalar... Sorunum şu şekilde; 

Case structure ın kontrolü bir text kontrol (menu ring) tarafından yapılmakta. Bu kontrol isimleri sırasıyla 1-%25 PWM, 2-%50PWM. 1. durumda text kontrol den case structure'a 0 değeri gönderilmekte, 2. durumda ise 1 değeri gönderilmektedir. 0 gönderildiğinde case structure içinde bir while döngüsü elektronik röleyi %25 PWM ile çalıştırmakta, 1 değerinde ise yine while döngüsü içerisinde bulunan aynı röleyi %50 pwm ile çalıştrmakta. Sorunda bu aşamada başlıyor. Ben text kontrolden tercihi değiştirdiğimde, yani 0 dan 1 e yada 1 den 0 getirdiğimde kontrol bu değişikliği yapmıyor. Fakat while döngüsü kullanmadığımda bu istenen değişiklik doğrultusunda case structure içindeki istenen görevler yapılıyor. Sebebini anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim... Kolay gelsin....

Metin

0 Kudos
Message 1 of 5
(4,935 Views)

Merhabalar,

Menu ring değiştiğinde while loop'a giriyor ve tabiki bu while loop sonlanana dek siz menü ring'i değiştirseniz bile çalışmayacaktır. Çünkü hala ilgili while loop çalışmakta ve bu loop'dan çıkmadığı için menü ring'i değiştirseniz bile çalışmayacaktır. Menü ring'i değiştirmeden önce bir şekilde çalışan while-loop'u durdurmanız gerekmektedir.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
Software Development Coordinator at TDG
himmetgencer@gmail.com

View Himmet Gencer's profile on LinkedIn

View on Instagram
0 Kudos
Message 2 of 5
(4,934 Views)
Merhabalar sorunu çözebildiniz mi?
Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 3 of 5
(4,919 Views)

Cevabınız için teşekkür ederim Himmet bey, evet küçük çapta da olsa problemi çözdüm sayılır. Tabiki burada ortak bir switch üzerinden local değişkenler tanımlamam gerekti, fakat bu seferde stabilitide biraz problem var. Zannediyorum döngüler arasında timeout sıkıntısı baş gösteriyor. Algoritma üzerinde biraz daha düşüneceğim. Nihai çözüme ulaştığımda block diyagramını bu başlık altında yayınlarım.... Kolay gelsin...

Metin 

0 Kudos
Message 4 of 5
(4,916 Views)
Ne demek Metin Bey, kolay gelsin sizlere takıldığınız bir yer olursa yazarsınız?

Saygılarımla...
Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 5 of 5
(4,910 Views)