From Friday, April 19th (11:00 PM CDT) through Saturday, April 20th (2:00 PM CDT), 2024, ni.com will undergo system upgrades that may result in temporary service interruption.

We appreciate your patience as we improve our online experience.

NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Buton-Seri Haberleşme

Merhaba!

Ben Kontrol ve Otomasyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Ders geçme ödevi olarak önceden yapılmış hem keypad ile kumanda edilen, hemde otonom çalışan bir paketleme robotunu labview üzerinden sanal bir keypad yaratıp kontrol etmek istiyorum. Bunun için seri haberleşme işini çözdüm. Labview ile arduino üzerinden veri yollayıp, alabiliyorum. Fakat yolladığım veri tuşa bastığım sürece gidiyor. Yani tuşa sürekli basarsam sürekli 1 bilgisi seri hattan mikro işlemcime gidiyor. Hali ile butona basıp çekme sırasında seri porttan 5-6 tane aynı veri gidiyor. Bu durumu 150ms'lik bir gecikme kullanarak önledim fakat bu işlemi daha garanti olması için butona basıp çektikten sonra veriyi 1 kere göndermem lazım. For döngüsü kullanmaya çalıştım ama beceremedim. Bu konuda bana yardımcı olabilecek misiniz? Şimdiden yazımı okuyan herkese teşekkür ederim.
ArayüzProgramım

0 Kudos
Message 1 of 16
(8,215 Views)

Anladığım kadarıyla bir tuşa bastığında sadece 1 defa bilgi gitmesini istiyorsun. Umarım ışık tutar dosya ekte.

0 Kudos
Message 2 of 16
(8,206 Views)

Aynen istediğim buydu teşekkür ederim  🙂

0 Kudos
Message 3 of 16
(8,203 Views)

Merhabalar,

Labview'de Event structure'ı incelemenizi tavsiye ederim. Bir kontrole bağlı olarak bir olay tetiklendiğinde yapılmasını istediğiniz işlemi labview'de event structure kullanarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki video'dan bununla ilgili çalışmaya ulaşabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=f7ciRDdkUi4

Saygılarımla...

Himmet GENCER
Software Development Coordinator at TDG
himmetgencer@gmail.com

View Himmet Gencer's profile on LinkedIn

View on Instagram
0 Kudos
Message 4 of 16
(8,182 Views)

Teşekkür ederim Himmet Bey faydalı bir video 🙂

0 Kudos
Message 5 of 16
(8,174 Views)
Ne demek Alperen Bey,

Saygılarımla...
Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 6 of 16
(8,170 Views)

Merhaba;
Konuyu hortlatıyorum ama programı event structure kullanarak yaptım. Tam istediğim gibi çalıştı fakat şöyle bir durum gelişti. Pic bana 1-2 gibi bilgi gönderecek. Bunlar labviewde ki ekranda butona bastığımda örneğin o anda x eksenindeki motor çalışıyorsa pic den bana 1 bilgisi gelecek ve bende labviewde ki mesaj kutusunda "motor x ekseninde çalışıyor.." yazacağım. Anlatınca pratik ama bu programda arayüz butona bastığımda bilgiyi bir kere gönderdiğinde bir kere okuyor. benim bilgiyi okuma durumumun bilgiyi seri porttan gönderme işlemine bağlı olmadan gerçekleşmesi lazım. Bir kaç yöntem denedim farklı 2 case yapısı içinde read ve write işlemlerini çalıştırdım biri çalışırken biri çalışmıyordu butona baılmadığında program sürekli read yapıyordu seri portu ama butona basıldığında write case i aktif oluyordu bu  sırada read case pasif oluyordu ama yinede işe yaramadı. 
Şimdiden teşekkürler..
Örnek dosyalar ekte. 
(picc ile yazdığım örnek program.(sırayla seri porttan 1den 9 a kadar sayı gönderiyor))
Ek Dosyalar

0 Kudos
Message 7 of 16
(7,997 Views)

Merhabalar Alperen Bey,

Sizin kodlarınız üzerinde bazı düzeltmeler yaptım bir deneyin aklınıza takılan bir yer olursa tekrardan yazarsınız. Ekten ilgili vi'a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 8 of 16
(7,985 Views)

Merhaba Himemt Bey;
Ben Labview2010 kullanıyorum  ekte ki dosya 2013 olarak kayıtlı, bir alt versiyon olarak kayıt edebilir misiniz?

0 Kudos
Message 9 of 16
(7,972 Views)

Merhabalar,

Ekten Labview 2010´a çevrilmiş haline ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

Himmet GENCER
himmetgencer@gmail.com

View on Instagram
0 Kudos
Message 10 of 16
(7,960 Views)