NI Ürünleri İle İlgili Tartışmalar

cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Akım Sıfır Geçiş Anının Bulunması

Değerli Arkadaşlar Merhaba,

Şekilde 3 fazlı bir sistem görülmekte, fazların her birinin sıfırdan geçiş anlarını nasıl bulabilirim.

Yapmak istediğim şey akım sıfır olduğu andaki zaman değerleri. 

Bir faz 2 defa sıfırdan geçiyor. 3 tane faz var;

Toplam 6 defa akım sıfırdan geçiyor. 

360/6=60 derecelik 

Yani 50 Hz ile beslenen şebeke 60 derecelik zaman aralığı 3333mikrosaniye eder. Bu zaman aralıklarını tesbit etmek istiyorum. 

0 Kudos
Message 1 of 10
(5,588 Views)

Selamlar, 

Bu uygulamayı Windows altında mı yoksa FPGA altında mı yapmak istiyorsunuz? 

Sinusoidal dalga formunda cycle sayma metodu olarak kullandığım bir yöntemim var. 0 noktasını yani pozitiften negatife geçilen noktayı bulmak için ikili stacked shift register kullanırım. Mevcut değer ve son iki iterasyondaki değerler arasında karşılaştırma yaparım. İsterseniz bir örnek de paylaşabilirim ancak PC tarafında hesaplatmak istiyorsanız istediğiniz hızlarda Windows tarafında muhtemelen tatminkar bir sonuç alamazsınız.

İyi çalışmalar,

Actor Framework rocks!
Emre TUZUNER
0 Kudos
Message 2 of 10
(5,572 Views)

Merhaba,

ilk aşamada bu durumu Labviewde gerçekleştirmek (sanal ortamda), daha sonra veri topalama kartı ile gerçek bilgileri almak bir sonraki aşama ise FPGA da gerçekleştirmek. 

0 Kudos
Message 3 of 10
(5,569 Views)

Sn. Ecaki,

Ekte yer alan VI bir sinusoidal sinyalin kaç cycle içerdiğini hesaplamaktadır. Tabii o case structure içerisinde ne olmasını istiyorsak o çalışacaktır. 

Frekansı control olarak ayarladım. Nyquist oranına dikkat ederek frekansı değiştirdiğinizde belli bir frekanstan sonra Windows'un deterministik bir işletim sistemi olmamasından dolayı cycle değerini tam olarak hesaplayamadığını göreceksiniz. Yani böyle bir uygulamanın da neden FPGA altında yapılması gerektiğini göstermektedir.

İyi çalışmalar,

Actor Framework rocks!
Emre TUZUNER
0 Kudos
Message 4 of 10
(5,528 Views)

Labview 2013 versiyonuna uygun kaydetme imkanınız var mı?

0 Kudos
Message 5 of 10
(5,522 Views)

2013 versiyonu ektedir. 

İyi çalışmalar,

Actor Framework rocks!
Emre TUZUNER
0 Kudos
Message 6 of 10
(5,520 Views)

Yağtığınız uygulama işime yaradı fakat;

1. sinyal 0 dan geçtiği zamanla 2. sinyalin 0 dan geçtiği zaman arasındaki fark lazım.

LAbviewde zaman işlemlerini pek bilmediğim için ilerleme kaydedemedim.

Yani iki sinyal arasında 50 Hz çalıştığında 3333 mikrosaniye geçtiğini görmek istiyorum.

Sinyalleri değiştirerek zamanın nasıl etkilendiğini inceleyen bir çalışma yapacağız.

İlginiz İçin Teşekkür Ederim.

0 Kudos
Message 7 of 10
(5,493 Views)

Farklı çözümler getirilebilir.

sıfır geçiş noktaları hesap.png

0 Kudos
Message 8 of 10
(5,429 Views)

İlginiz için çok teşekkür ederim Zafer Bey, 

Bende Create Analog Signal hata verdi muhtemelen, bir SubVı yada, eklemem gereken bir kütüphane olsa gerek. 

Nette biraz baktım fakat bulamadım yardımcı olma imkanınız var mı.

0 Kudos
Message 9 of 10
(5,415 Views)

Rica ederim. Onun yerine "Sine Waveform.vi" da kullanabilirsiniz.

Sine Waveform.png

0 Kudos
Message 10 of 10
(5,405 Views)